
KNJIŽEVNA NAGRADA KNEZ TRPIMIR
Najbolje ocjenjeno djelo pristiglo na ovogodišnji natječaj Gradske knjižnice Kaštela Knez Trpimir, za najbolji neobjavljeni hrvatski povijesni roman 2020., je roman „Sjaj neotkopane krune“, koji je u natječaju sudjelovao pod zaporkom Zijon, a ime autora bit će poznato nešto kasnije.
GKK ovaj je natječaj raspisala treću godinu zaredom, a s ciljem poticanja književnog stvaralaštva na temu hrvatske povijesti.
Povjerenstvo, koje je „Sjaj neotkopame krune“ proglasilo najboljim romanom natječaja, radilo je u sastavu Nevenka Nekić, književnica, publicistica, povjesničarka i slikarica, književnik, publicist, književni i likovni kritičar te prevoditelj, povjesničar i diplomat Đuro Vidmarović i Hrvoje Hitrec, književnik, romanopisac, dramski pisac, filmski i televizijski scenarist.
Kako su naveli u svom obrazloženju autor romana „Sjaj neotkopane krune“ izvrstan je poznavatelj hrvatske povijesti na kojoj se temelji tekst.
- Ujedno riječ je i o sudbini glavnoga junaka priče fra Luje Maruna. Opširni i kronološki izložen raskošno opremljen tekst vodi nas od rođenja djeteta 1857. godine u Skradinu koje će postati budući fra Lujo Marun, te putem njegova rada kao franjevca, arheologa i domoljuba dovodi na koncu romana do smrti 1939. Godine. Punina teksta donosi točne i bogate podatke koje potvrđuje u poznatim dokumentima, ali ujedno prati i osobne ljudske sretne i nesretne trenutke fra Lujina života. Time se povijest kao široka baza pretače u naizgled uski vrč jednoga života i donosi lik danas zanemarena i širokoj javnosti uglavnom nepoznata i hrabra, višekrat usamljena zanesenjaka za hrvatske starine otkrivene na području Knina i okolice, na kojima počiva i povijest kao teorija. Auktor je u posjedu mnogih saznanja o ličnostima koje su odlučivale o hrvatskoj sudbini, zauzimajući stav prema njihovim djelima iz vizure fra Luje Maruna. Taj stožerni lik, prgav i ustrajan u grčevitoj borbi za spas hrvatskih arheoloških spomenika, beskompromisan, žrtvuje sve svoje svećeničke, znanstvene i ljudske pogodnosti koje bi imao da se poklonio ignorantima i protivnicima čudesnih nalaza na iskopanim lokalitetima kojima dokazujemo svoju istinsku povjesnicu.
Roman je pun iznenađenja (pr. javnosti slabo poznata činjenica sukoba fra Luje Maruna i don Frane Bulića), ponešto misterija, kao što je to i red u životnom ciklusu svakoga čovjeka, kako bi tajanstvenost postojanosti života i smrti bila dostojanstvena i nespoznata. Od povijesnih činjenica do dirljivih osobnih momenata u romanu, smjenjuju se upravo izbalansirane silnice općega vremenskoga i političkoga konteksta i sudbinskoga puta jednoga lika, koje čine tkivo djela napetim i čitljivim (pr. susret fra Luje Maruna i Stjepana Radića, ukop fra Luje – sam načinio kovčeg i dao se pokopati u Vrpolju, bez kovčega u zemlji…)
Roman je svakako otkriće za široku publiku kao i za sladokusce povijesnih i arheoloških činjenica te vjerujemo kako će zbog toga privući čitatelje svih naraštaja – obrazloženje je Povjerenstva.
Premijerno predstavljanje nagrađenoga romana i njegovog autora bit će održano u prosincu u Kaštelima na Dan Gradske knjižnice Kaštela. Treba naglasiti da će autoru biti dodijeljena novčana nagrada u iznosu od 10 tisuća kuna, a roman će objaviti Naklada Bošković u sunakladništvu s Gradskom knjižnicom Kaštela. Pokrovitelj glavne nagrade je Grad Kaštela
Stručno Povjerenstvo natječaja posebno je pohvalilo i rukopis Mila Gojsalić, koji je na natječaju sudjelovao pod zaporkom Blago.
KOMENTARI: