Osim dvoraca i kula, u Kaštelima postoji i nekoliko drugih, specifičnih objekata koji stvaraju jedinstvenu obalnu vizuru ovog grada, a jedan od njih je nekadašnji ljetnikovac Cambijevih, secesijska vila među Kaštelanima poznatija kao zgrada nekadašnje baletne, a danas glazbene škole.
Zgrada je to bogate prošlosti, a ovo nepokretno kulturno dobro traži iznimnu redovnu skrb nadležnih. Objekt je izgrađen početkom 20. stoljeća, a zbog njegove lokacije uz samu morsku obalu, nekoliko je puta generalno obnavljan. Zadnji put to je uradio Grad Kaštela 2009. godine, nakon čega ju je ustupio glazbenoj školi Josip Hatze na korištenje.
Nakon toga, nekoliko puta pisali smo o problemima koji nastaju na objektu pod utjecajem mora i vremenskih prilika, zbog čega su nadležni održavanje objekta trebali podići na jedan viši nivo, a određeni radovi, kojima se nastojalo popraviti stanje, obavljeni su i ove jeseni.
- Zgrada je zbog blizine mora pod jakim utjecajem južnih vjetrova, posolice i kiše te sunca i vrućina u ljetnom periodu. Sve ovo uzrokuje oštećenja na objektu, zidovima i prozorima. Brtve i spojevi prozora sa fasadom također propadaju zbog vremenskih utjecaja pa se vlaga u zidovima pojavljuje najviše na južnoj i istočnoj strani oko prozora u podrumskom dijelu objekta. Kapilarne vlage nema. Nažalost bilo je i slučajeva vandalizma, razbijanja i otuđenja kamenih poklopnica, grafita po fasadi i slično.
Iz ovih razloga Vlastiti pogon je izveo potrebne radove sanacije kako bi se zgrada zaštitila te spriječio prodor vlage u unutrašnjost objekta – odgovorili su nam iz Grada na naše pitanje što se nedavno radilo na ovom objektu.
Kako stoji u odgovoru, prvo su izvedeni radovi čišćenja zidova te skidanje propale izolacije i brtvenih spojeva, a zatim radovi sanacije i zaštite.
- Onda je redom uslijedilo čišćenje kamene fasade visine 1,5 m oko cijelog objekta od masnoća i nečistoća, otvaranje spojeva ukrasnog kamenog završetka veličine cca 4×4 cm između žbuke i kamene fasade zbog sanacije spojeva, a potom i prorezivanje spoja kamene fasade i kamenog poda zbog potrebe punjenja novim kitom. Nakon toga uslijedilo je skidanje stare boje s prozora u podrumu i skidanje propalog silikona, skidanje propale žbuke u podrumskom unutrašnjem dijelu objekta, skidanje propale žbuke na vanjskom stubištu te krpanje kitom za kamen spojeva ukrasnog kamena sa žbukom i kamenim dijelom fasade. Obavili smo i brtvljenje spoja kamene fasade i kamenog poda, pranje i odmašćivanje kompletnog kamena na fasadi i na podu oko objekta, brušenje kamenog ukrasa na vrhu kamena od viška kita, dodatno krpanje pukotina na kamenu i postavljanje novih poklopnica na vanjskim stepenicama. Uslijedila je i hidroizolacija kompletnog vanjskog dijela kamena, krpanje i bojanje prozora u podrumu objekta, nanošenje silikona u i na spojeve prozora sa kamenom fasadom, žbukanje i bojanje kompletnih vanjskih stepenica te na kraju bojanje oštećenih dijelova fasade – stoji u iscrpnom izvješću o radovima, koji bi u ovoj zgradi određeno vrijeme boravak polaznika i djelatnika glazbene škole trebali učiniti ugodnijim i sigurnijim.