Trogirski fotograf Antonio Miše kroz gotovo jedno desetljeće je "lovio" fotografije koje su poslužile za njegovu samostalnu izložbu "U Trogiru vrime", koja je sinoć otvorena u dvorcu Vitturi u Lukšiću te će je Kaštelani moći posjetiti do 20. srpnja.
I dok se Miše u svakodnevnom životu bavi fotografijama kojima plaća račune, nekako za svoju dušu je postao i fotografski virtuoz za vremenske nepogode i fenomene.
- To je jedan, kako ja kažem, sporovozan žanr fotografije, koji ne možeš napraviti u tjedan ili mjesec dana, to je proces koji traje. Ja sam se bazirao na Trogir i to je to, tu sam postavio neku granicu. Zašto baš samo Trogir, zapravo ne mogu reći, Trogir je moje mjesto, pa je to jedan od razloga, domaći teren je domaći teren, kaže nam Miše o svojoj motivaciji za kretanje u ovakav projekt.
Vremenske prilike i neprilike postale su s razvojem digitalne fotografije izuzetno čest motiv i inspiracija. Kako je Miše pojasnio, danas zapravo svatko ima foto-aparat, jer i mobiteli su postali zapravo poprilično moćni aparati, tako da svatko u svom mikrosvijetu postaje i lovac na oluje. Ali, treba kazati, kvaliteta će na kraju ipak isplivati.
- Da, ipak za ciljano uloviti ovakve fotografije mora čovjek znati i tehničke stvari, kako postaviti kompoziciju, traži i malo planiranja, ali, opet, na kraju, traži se malo i sreće. Imam tu fotografiju nastalu s balkona, nisam uopće napustio stan, munja je pogodila sportsku dvoranu na 15 metara od aparata, fotoaparat mi je bio na stativu na balkonu i kasnije sam vidio da je slika ispala savršeno, priča Miše o toj potrebi znanja, planiranja i sreće za ovakve projekte. Jer, u konačnici, ne može se znati kako će nevera završiti, gdje će gromovi udarati, hoće li biti kakvog pljuska...
Same fotografije su impresivne, jer ljudima su vrijeme i vremenske neprilike uvijek stvarale neko strahopoštovanje. Onako laički bi se kolorizacijom mogle podijeliti na dva opusa, hladni i topli, po bojama koje prevladavaju, pri čemu su one hladne najviše prikazi grmljavinskih nevremena, dok tople uključuju zalaske Sunca i probijan je sunčeve svjetlosti kroz oblake. I jednu krajnje interesantnu fotografiju proslave Torcidinog 70. rođendana, totalnu drukčiju od svih drugih s tog događaja. Prikazana iz daljine pokazuje tisuće raketa ispod gustih oblaka, djeluje gotovo kao filmski efekt. Pitali smo i autora ima li neku svoju omiljenu fotografiju.
- Pa ove s udarima munja, one su nekako najzanimljivije kao autoru, uključuju adrenalin, efekt sreće, ali i zadovoljstvo što tehnički obaviš sve kako valja, kaže Miše.
Ponovimo, izložba je otvorena do 20. srpnja, stvarno ima dojmljivih izložaka, niti jedan ljubitelj fotografije, ali ni meteorologije neće ni malo pogriješiti ako ode do Vitturija ovih dana.
Foto: Jakov Sučić (PGK)